Dobrodružstvo v rokline Piecky

Tip na výlet: Ferrata Kyseľ
13. marca 2024
Blajzloch
16. marca 2024

Dobrodružstvo v rokline Piecky

foto: miroslav sluk

foto: miroslav sluk

Slovenský raj je preslávený svojimi tiesňavami a vodopádmi, no medzi nimi sa skrýva aj menej známa, ale nemenej krásna roklina Piecky. Táto nenápadná tiesňava ponúka úchvatné scenérie, divoké vodopády a adrenalínový prechod po rebríkoch, vďaka čomu je ideálnym cieľom pre milovníkov prírody a dobrodružstva.

Na úpätí majestátnych Sokolia:

Roklina Piecky sa nachádza na úpätí majestátnych Sokolia a je ľahko dostupná z obce Hrabušice a je len na skok od našej Chaty Piecky. Roklina sa nachádza sa medzi Suchou Belou a Veľkým Sokolom, ktorú vytvoril potok Píľanka. Dolný tok rokliny sa nazýva Stredné Piecky alebo Biela dolina, bočné nesprístupnené rokliny sa nazývajú Zadné a Predné Piecky.

Prvý prechod uskutočnil Alexander Mervay so svojou skupinou v roku 1911. Piecky sú národnou prírodnou rezerváciou s 5., teda najvyžším stupňom ochrany prírody. Pohyb je možný len po značenom turistickom chodníku.

Najvýznamnejšie vodopády:

  • Veľký vysoký 13 m
  • Terasový vysoký 8 m
  • Najnižší bod – ústie rokliny 581 m n. m.
  • Najvyšší bod 959 m n. m.
  • Prevýšenie 378 m

Prechod roklinou je jednosmerný a trvá približne 2-3 hodiny. Počas túry sa môžete tešiť na pestrú paletu prírodných krás, od bujnej zelene lesa a skalných stien, cez divoké potoky a vodopády, až po úchvatné panoramatické výhľady na okolité vrchy.

Adrenalínový prechod po rebríkoch:

Jedným z najväčších lákadiel rokliny Piecky je prechod po rebríkoch. Celkovo sa v rokline nachádza 7 rebríkov, z ktorých najdlhší má 13 metrov a prekonáva Veľký vodopád. Rebríky sú v dobrom stave a s trochou opatrnosti ich zvládne aj menej zdatný turista. Pre deti a menej odvážnych turistov je k dispozícii obchádzková trasa.

Vodopády, ktoré očaria:

Roklina Piecky sa pýši krásnymi vodopádmi, z ktorých najznámejšie sú Kaskádový vodopád a Terasový vodopád. Kaskádový vodopád sa skladá z niekoľkých menších vodopádov, ktoré vytvárajú malebnú kaskádu. Terasový vodopád je zas jeden z najvyšších vodopádov v Slovenskom raji a jeho mohutný tok padá z výšky 20 metrov.

foto: miroslav sluk

Instagram: Chata Piecky (@pieckychata)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *